تبلیغات
موعودنامه
نویسندگان
بیداری اندیشه جنبش مصاف بچه های قلم رادیو معارف شیعه گرافیک رهبران شیعه گروه مشکان قائم نیوز اهل بیت حریم یاس شیعه نتورک هارون یحیا باقی مرصاد 20 ظهور 12 سایت علمی پژوهشی یهود صالحین شیعه تخریبچی مجازی امام خامنه ای زلزاه کلیپ دیده وار پروژه نشانه علمدار نمادها صاحب عصر حق نیوز عصر انتظار شیعه حق مداحان کربلا بصیرت بصیرت انتهای افق مهدی یار نورالمهدی فتنه نیوز تا ظهور فکرت فروغ مهتاب ماسون نیوز ماسون تیوب سنت فرج12 حسینیه زنجان ال یاسین رقیم ماسون یاب
تصویر واقعی شیطان
به گزارش فارس، مرکز دیپلماسی عمومی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی آمریکا گزارشی را درباره عملکرد جمهوری اسلامی ایران و ارتباط آن با واقعه عاشورا منتشر کرد که در ادامه می‌آید:

در طول تاریخ بسیاری از ملت‌ها برای تعریف هویت خود از وقایع تاریخی، افسانه‌ها و روایات بهره برده‌اند. زمانیکه روایت‌های تاریخی از زمان و مکان فراتر می‌روند، به مقوله‌ای فرا-روایی تبدیل می‌شوند که جهان‌بینی و رفتار دیگر جوامع را جهت‌دهی می‌کند.
علاوه بر تأثیرات چشمگیر بر تحولات سیاسی – فرهنگی جوامع، موضوعات فرا- روایی گاهی بر رفتار یک ملت در صحنه بین‌المللی تأثیر گذاشته و آن را توجیه می‌کند.
همه با مفهوم "سرنوشت نهایی مسیحیت" آشنا هستیم که چگونه سیاست خارجی آمریکا را جهت‌دهی می‌کند.
برای اکثریت مردم ایران که شیعه هستند، عاشورا اهمیتی فرا-روایی دارد. این اهمیت پس از پیروزی انقلاب اسلامی بیشتر شده و می‌توان تأثیر عاشورا را در سیاست خارجی ایران نیز مشاهده کرد. برای درک انتظارات و رفتار جمهوری اسلامی ایران در صحنه بین المللی، باید عاشورا را شناخت.

عاشورا یکی از روزهای ماه محرم در تقویم قمری (برابر با ۶ دسامبر)، بیانگر اتفاقات متعددی در تاریخ اسلام از جمله واقعه کربلاست. واقعه‌ای که در آن امام حسین [ص] نوه پیامبر اسلام، به همراه خانواده و یارانش در قیام علیه حکومت ظالمانه یزید، به شهادت رسیدند. در نظر شیعیان، شهادت امام حسین [ص]، شکستی بیهوده در جنگ نیست، بلکه روایتی از پیروزی انسانیت است. نشانه‌ای برای تمام مومنان و پیامی برای آن‌ها تا در برابر ظلم ایستادگی کنند، حتی اگر به قیمت جان آن‌ها تمام شود. و از این ایستادگی کسانی که در برابر ظلم ایستادگی و جانفشانی می‌کنند، تجلیل می‌شود. این پاسداشت، تمجید و تجلیل از قربانی است. به همین دلیل ۲۰۰ میلیون شیعه در ایران، عراق، لبنان، پاکستان، افغانستان، بحرین و سوریه با حزن و اندوه طی ۱۳۰۰ سال گذشته عاشورا را زنده نگاه داشته‌اند.

* عاشورا به قدری عمیق و قدرتمند است که سیاست خارجی ایران را جهت‌دهی می‌کند
 
از این دست مراسم مذهبی در طول تاریخ بشریت بسیار بوده، اما آنچه که در مورد عاشورا و ایران متمایز است، این است که این واقعه به قدری عمیق و قدرتمند است که حتی سیاست بین‌الملل جمهوری اسلامی را نیز جهت دهی می‌کند. تنها در یکی از موارد، عاشورا و گردهمایی‌های عزاداران این روز با هدایت روحانیون ایران، در نهایت به سقوط محمدرضاشاه و پیروزی انقلاب اسلامی انجامید.
 
مرتضی آوینی، خبرنگار ایرانی که جنگ ایران و عراق را به تصویر می‌کشید، در این‌باره می‌گوید:"هرکس که می‌خواهد ما را بشناسد، باید نبرد کربلا را درک کند." این روشی بود که ملت ایران پس از حمله صدام به این کشور، روابط خود را با عراق در قالب آن تعریف کرد. آن‌ها خود را قربانی و مظلوم می‌دانند و به عنوان پیروان امام حسین [ص]،هنگامی که در برابر ارتش صدام صف آرایی کردند، آن را ارتش یزید می‌پنداشتند. 

* ادبیات جنگ در ایران با روایت عاشورا پیوند خورده است
 
ادبیات جنگ در ایران با روایت عاشورا پیوند خورده است و این موضوع در میان تک تک سربازان ایرانی مشاهده می‌شد. به همین دلیل، قربانیان جنگ را پیروان حقیقی امام حسین [ع] می‌دانند. مهم‌تر از آن اینکه، زمانیکه ایران قطعنامه ۵۹۸ و پایان جنگ را پذیرفت، درخواست اصلی ایران بیش از اینکه مطالبه غرامت جنگ باشد، این بود که عراق به عنوان متجاوز شناخته شود، و در نهایت نیز به این هدف دست یافتند.
  
عاشورا در طول جنگ ایران و عراق نیز زنده نگاه داشته شد. در واقع، این شعاری معروف در میان شیعیان است که "همه روزها عاشورا و همه جا کربلاست". بر اساس همین دیدگاه است که رهبر ایران پس از انقلاب اسلامی روابط خود با غرب بویژه انگلستان و آمریکا را تعریف کرد. ایران همواره خود را قربانی استعمار انگلستان در خاورمیانه می‌داند. کشوری که در دوره مصدق روزنه‌هایی از امید به استقلال را می‌توانست تجربه کند اما با کودتای انگلیسی – آمریکایی ۱۹۵۳ و به قدرت رساندن شاه ناکام ماند. روحانیون ایران با الهام از واقعه عاشورا بار دیگر خود را قربانی ظلم دیدند و آمریکا و انگلیس را یزید زمان نامیدند. جمهوری اسلامی اینگونه نقش عاشورایی خود را نه تنها در دنیای اسلام بلکه در سراسر جهان بویژه در مقابله با آمریکا تعریف کرده است. نمونه آن را می‌توان حرکت اخیر دانشجویان در ورود به سفارت انگلستان و پایین کشیدن پرچم این کشور دانست. اگر به تصاویر این روز با دقت نگاه شود، می‌توان دید که بزرگترین پرچم‌ها و نشانه‌ها، پرچم‌هایی با مضامین عاشورا و نام امام حسین [ع] است.
 
اگر کسی بحران سفارت انگلیس را در شرایط ناگوار سیاسی کنونی جهان، کوچک بشمارد، آن‌گاه چالش هسته‌ای میان ایران و آمریکا را نیز به سختی می‌توان امری مهم قلمداد کرد. تأثیر عاشورا را می‌توان در تقابل ایران بر سر مسئله هسته‌ای و ایستادگی در برابر آمریکا نیز مشاهده کرد. ملت ایران نه تنها این موضوع هسته‌ای را افتخاری ملی می‌دانند، بلکه آن را حقی می‌دانند که اگر از آن‌ها گرفته شود، برای هر دو طرف پیامدهایی فاجعه‌بار خواهد داشت.

* رهبر ایران در ایستادگی برابر آمریکا مصمم و با اراده هست  

اما این مسئله‌ تنها به ایرانیانی که به امام حسین [ع] و ادامه راه او اعتقاد دارند باز نمی‌گردد. بلکه رهبر انقلاب ایران صریحا این ارتباط را اینگونه بیان کرده‌اند: اگر فشار دشمنان بیش از پیش ادامه یابد، حادثه کربلا تکرار خواهد شد."
اشاره به واقعه غم‌انگیزی مانند عاشورا، در حالیکه اتفاقات پیروزمندانه دیگری در تاریخ اسلام وجود دارد، نشان دهنده این است که رهبری کنونی و پیروان آن، تا چه اندازه در ایستادگی در برابر آمریکا مصمم و با اراده هستند.

* عاشورا به مفهومی مهم در دنیا تبدیل شده است
 
عاشورا شاید تنها یک واقعه مذهبی مانند وقایع دیگر باشد، اما به مفهومی مهم در دنیا بدل شده است. این حادثه فرا – روایی، به دیدگاه جهانیان نسبت به مهم‌ترین کشور خاورمیانه شکل داده است و هر کس که بخواهد رفتار و روش ایران را بشناسد، مطمئنا ابتدا باید عاشورا را درک کند.طبقه بندی: اخبار، مقالات عمومی،
[ یکشنبه 20 آذر 1390 ] [ 06:11 ب.ظ ] [ حامد ]
.: موعودنامه :.
درباره وبلاگ


زنان بی حجاب نگاه مردان بی غیرت را گدایی می كنند

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :